Muszę się przyznać do czegoś,…

Muszę się przyznać do czegoś, ku przestrodze dla innych.
Potłukła mi się szybka zabezpieczająca telefon podczas biegania ale ekran nie pękł. Także wydane na nią 150 zł nie poszło w piach. Więc postanowiłem, że warto wydać kolejne 150 i mieć zabezpieczony ekran. Poszedłem do punktu GSM w galerii handlowej, zapytałem się czy mają, potwierdzili.
Jak dawałem im słuchawkę to miałem palec na wyłączniku, ale jakoś się zapytałem, czy mam wyłączać ( w sumie nie wiem czemu), a koleś powiedział, że nie muszę. Trochę mnie to zbiło z tropu i dałem mu do ręki telefon włączony. Oczywiście zablokowany – na odcisk palca, hasło, dysk szyfrowany.
Generalnie zakładałem, że będą zakładać szybkę na miejscu przy mnie. Ale typ wziął słuchawkę i poszedł z nią gdzieś, do punktu serwisowego.
Zrobiłem sobie rundę po galerii i w jej trakcie uświadomiłem sobie jaką głupotę zrobiłem.

Przecież mam odblokowane Google Pay. Żeby go użyć wystarczy wzbudzić telefon, bez odblokowania go i można dokonać transakcji do 50 zł, aż do mojego limitu dziennego, który mały nie jest.

Po drugie, aż tak się nie znam na Androidzie żeby być pewnym że nie można zablokowanego urządzenia podłączyć po USB do kompa i wykorzystując jakiś bug, nawet przy szyfrowanym dysku, zrzucić całą zawartość pamięci na kompa, czy po prostu włamać się na to urządzenie.

Mój telefon jest centrum mojego bezpieczeństwa. Mam na nim dziesiątki kodów 2fa w google auth, krypto portfele, skrzynki mailowe, appki bankowe, appki z możliwością zakupów, appki do różnych operatorów, nawet jebane dane osobowe w mObywatel, klucze GPG! w appce, już pomijam konta na social mediach i jeszcze w Chromie hasła do wielu portali.

Jprdl i właśnie dałem to urządzenie niewyłączone jakiemuś pryszczatemu dzieciakowi do ręki a ten z nim gdzieś poszedł.
Na szczęście wrócił za chwilę, a zanim mu zapłaciłem przejrzałem historię transakcji w google pay ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mam wrażenie, że mózg mi się wyłączył zamiast telefonu jak mu go dawałem.

#kryptowaluty #security #bezpieczenstwo #bitcoin #telefony